Podsufitka to inne określenie podbitki dachowej, czyli jednego z elementów wykończeniowych połaci dachowej, który jest widoczny od jej spodniej strony, a konkretnie od spodu okapu. Podbitka jest więc dostrzegalna przede wszystkim wtedy, gdy oglądamy budynek od jego zewnętrznej strony. Dobra podsufitka powinna być nie tylko trwała i wyglądać estetycznie, ale także umożliwiać prawidłową wentylację dachu. Wykonać ją można z różnych materiałów, w tym na przykład z paneli PCV, odpowiednio zakonserwowanych drewnianych desek, paneli drewnopochodnych czy nawet blachy lub aluminium powleczonego powłoką ochronną.

Najważniejsze funkcje podbitki dachowej

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że podsufitka jest stosowana przede wszystkim po to, aby wykończyć spodnią stronę dachu w estetyczny sposób. Jednak tak naprawdę podbitka dachowa spełnia o wiele więcej zadań, wśród których warto zwrócić uwagę na najważniejsze:

  • Ochrona dachu przed szkodliwym wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Odpowiednio wykonana podsufitka chroni więźbę dachową oraz krokwie zarówno przed nadmiernym nasłonecznieniem, jak i zawilgoceniem oraz pojawianiem się pleśni. Dzięki czemu przedłuża żywotność tych elementów dachu. Dodatkowo podbitka zapobiega gnieżdżeniu się ptaków i owadów w dachu, ponieważ tworzy płaską powierzchnię bez żadnych wgłębień.
  • Izolacja dachu oraz zapobieganie stratom ciepła. Dzięki podbitce mniej ciepła ucieka przez dach, w związku z czym cały budynek jest cieplejszy i jego ogrzewanie kosztuje nas mniej.
  • Zapewnienie właściwej wentylacji połaci dachowej. Ważne jest zamontowanie w podsufitce dachowej otworów wentylacyjnych lub pozostawienie niewielkich szczelin, dzięki czemu możliwa będzie cyrkulacja powietrza między dachem a otoczeniem. Pozwoli to na uniknięcie zawilgoceń dachu oraz ograniczy straty ciepła.
  • Estetyczne wykończenie dachu i ukrycie wystających krokwi oraz ocieplenia. Podbitka pełni bardzo istotną rolę w zapewnieniu ładnego wyglądu całego domu, ponieważ pozwala ukryć niezbyt reprezentacyjną spodnią część zadaszenia. Ważne jednak, by wygląd podsufitki dopasować kolorystycznie i stylowo do pozostałych elementów budynku, dzięki czemu całość będzie prezentowała się bardzo spójnie i estetycznie.